Препоръки за коледен панаир на книгата 2018

by Хриси

46-тият Софийски международен панаир на книгата започва този вторник и продължава до неделя. По традиция събитието ще се проведе в Националния дворец на културата, където на няколко етажа издатели ще разположат отрупаните си с книжни находки щандове. Споделям препоръките си за коледния панаир на книгата.

Софтпрес – партер, щанд 116

Мотото на издателство Софтпрес е „Книги за цялото семейство“, така че тук наистина може да намерите книжни находки за всеки вкъщи. Започвам с романа на Сали Кослоу “Оттатък рая”, който разказва за любовта между Фицджералд и журналистката Шийла Греъм – връзка, която е вдъхновяваща и драматична, пристрастяваща и токсична. Със сигурност дава един по-различен поглед към последните години от живота на американския писател.

Задължително трябва да минете през щанда и да си вземете книгата на Татко Калоян (Калоян Явашев) – “Дневникът на един (татко) звероукротител”. Със значително чувство за хумор, доза откровение и реализъм, авторът ни разказва за това, какво е да си родител на три деца и дресьор на папагали. Независимо дали се интересувате от спорт, биографията на Христо Стоичков в съавторство с Владимир Памуков е находка, която не бива да подминавате, а и би била чудесен подарък . За пътя на най-добрия ни български футболист, за предизвикателствата и трудностите, за победите в професионален и личен план – това са само част от темите, които ще откриете в “Христо Стоичков. Историята”.

По време на панаира на книгата излиза нова книга от Луиз Пени – “Красива мистерия”, но аз обръщам внимание на друго заглавие – “Бал в Мулен Руж” от Радостина А. Ангелова. Не ми стигат суперлативите, за да ви опиша тази книга, но съвсем скоро ще може да прочетете подробно ревю за нея.

Кръгозор – етаж 3, щанд 322

Последните месеци издателство Кръгозор ни затрупват с книжни съкровища. На всички книгохолици най-горещо препоръчвам “Книжарката от площада на билките” от Ерик дьо Кермел, в която се говори за емоцията от четенето, за книгите като отговор на различни житейски ситуации. Ако сте почитатели на романа на Диего Галдино, “Сутрешно кафе в Рим”, то продължението му – “Вечерно кафе в Рим”, излезе това лято и аз намирам историята за по-интересна, но все така белязана от очарователния почерк на автора.

“Писмо до Тоскана” от Рис Боуен беше номинирана за награда на Goodreads в категория “Исторически роман” и е бестселър на Amazon – може би защото в нея всеки ще намери по нещо според вкуса си – история, романтика, драма и мистерия. В момента чета “Да обичаш като Артуро Кинер” и макар постоянно да ми изникват задачи и да не мога да й отдам цялото си внимание, истината е, че книгата ми влезе под кожата и не се отказвам от нея. Ще се разходя до щанда им и за да си взема “Галерия на шепота” от Фиона Дейвис – роман за съдбата на една от най-забележителните сгради в Ню Йорк. И задължително не си тръгвайте без “Боби и тайните агенти на Дядо Коледа” от Юлия Спиридонова!

Сиела – партер, щанд 111

Ако трябва да изреждам всички книги на издателство Сиела, които съм чела и препоръчвам, или пък планирам да си взема сега и да чета през следващите седмици, то списъкът ми ще е доста дълъг. Затова смятам да се фокусирам само върху няколко заглавия, които намирам за по-интересни. “Малки пожари навсякъде” от Селесте Инг ми е една от любимите книги – от една страна, засяга и коментира множество теми, които са актуални в наши дни, от друга – защото много харесах стила на писане на авторката.

Автобиографията на Димитър Бербатов “По моя начин” пък ми действа мотивиращо – един от най-успелите българи ни учи какво значи да си отдаден на една мечта, да работиш усърдно за нея, за да видиш как тя се реализира. През лятото излезе и втората книга на Ребека Рейзин – “Малкият антикварен магазин под Айфеловата кула”. Историята доста ми допадна, главно защото включваше малко романтика, доза мистерия и отново ми даде да се разходя (макар и мислено) по улиците на Париж.

От щанд 111 смятам да си взема няколко книги – “Текст” от Дмитрий Глуховски, “Стигнахме ли вече” от екипа на Майко Мила, “Истории за деца, които смеят да бъдат различни” от Бен Брукс. Планирам да чета и “Коледна магия” от Карън Суон.

Ибис – етаж 3, щанд 301

При положение, че издателство Ибис издават три от най-любимите ми авторки, доста ми е трудно да се огранича само с няколко заглавия. “Никога повече” и “Най-доброто в теб” от Колийн Хувър разказват изключителни истории по необикновен начин и със сигурност всяка от тях заслужава внимание. По време на панаира на книгата може да намерите и нова книга от Колийн – “Без Мерит”.

Ако пък се чудите коя от двете книги на К.А. Тъкър да прочетете първа, тогава ще кажа така – “Погребани тайни” е романтичен трилър, който ще ви държи в напрежение до самия край, а “Забравена истина” е комбинация между романтика и съспенс. “Само ти” от Мия Шеридан е роман за борбата с предразсъдъците, любовна история, която ни учи, че преди да отдадем изцяло сърцето си на някого, трябва да се научим да обичаме себе си. Ако пък търсите книга, която да ви подейства зареждащо и мотивиращо, тогава препоръчвам “Пожелай си звездите” от Колин Коулман.

Хермес – етаж 3, щанд 327

На щанда на издателство Хермес ще откриете перфектните заглавия за коледната ви ваканция. Започвам с любимата ми “Хюга ваканция” от Роузи Блейк, която ни учи да се радваме на малките неща в живота, да почиваме активно, да прекарваме време в близките. Коледният дух ще ви завладее още като погледнете кориците на двете книги на Джени Хейл – “Винаги ще има Коледа” и “Коледни пожелания и бисквитени целувки”. Да, историите, които се крият вътре, са също толкова зареждащи.

Отново за книгохолици – “Макове през октомври” от Лаура Риньон Сирера сравнява живота на хората с писането на художествен роман, който непрекъснато променяме и пренаписваме. Задължително си вземете и “Дом” от Камелия Кучер – книга, в която се говори за семейството, за приятелството и любовта, за прошката и нейната сила. Разбира се, списъкът ми тук се допълва и с продължението на историята за любимата ми Луиза Кларк – “Все още аз” от Джоджо Мойс.

Ера – етаж 3, щанд 334

На щанда на издателство Ера ще намерите прекрасно коледно издание, което събира любими празнични истории от бележити автори. Мисля, че най-много се зарадвах, че в “Класически коледни истории” открих “Лешникотрошачката и Царят на мишките” от Хофман – бях забравила, колко обичам тази приказка (защото в моето съзнание още е приказка, за която слушах в училище). Ако през лятото не сте си взели “В светлината на утрото” от Анес Мартен-Люган, сега имате възможност – книгата разказва за една силна жена, изправена на кръстопът в живота си, но решена да открие вярната посока. И тъкмо като за панаира на книгата излезе на български най-новият роман на Никълъс Спаркс – “Всеки мой дъх”, който отново ни разказва история за обикновени хора с необикновена съдба с типичния за автора завладяващ стил.

Обсидиан – партер, щанд 115

Ако сте тръгнали на лов за трилъри, тогава ви съветвам да се ориентирате към щанда на издателство Обсидиан. Историята в“Нещо във водата” от Катрин Стедман не е толкова напрегната, но пък предлага заплетен и интересен сюжет, а емоцията се натрупва постепенно, докато в края не достига своя връх. “Дълга нощ в Париж” от Дов Алфон е шпионски трилър, майсторски написан от човек, който е работил именно в израелското разузнаване, на което му е поверена ключова роля в историята. На щанда на Обсидиан ще намерите и по едно ново заглавие от Джон Гришам и Лий Чайлд, но аз още не съм имала възможност да ги прочета. И за финал да не пропуснем “Молитва към морето” от Халед Хосейни – една на пръв поглед малка книжка, но с голяма идея и силно послание.

Емас – етаж 3, щанд 316

На щанда на издателство Емас ще откриете книгите от колекция “Музи” – поредица, която аз много харесвам. Вече съм ви разказвала за “Хотел Захер” от Родика Дьонерт и “Кафе под липите” от Джоан Венг, а планирам този месец да прочета и най-новото попълнение “Танцьорката от Париж” от Анабел Абс. Ако сте почитатели на творчеството на Ю Несбьо, тогава сигурно ще ви е интересно да видите прочита му на “Макбет” от Хамлет. Едноименният роман е част от мащабния проект на издателство „Хогарт“, в който прочути писатели пресъздават вечните произведения на Уилям Шекспир през уникалната си авторска призма.

Егмонт – етаж 4, щанд 410

Отдавна издателство Егмонт не ни бяха радвали с присъствието си на панаир на книгата, но ето че тази зима отново ще сме в тяхната компания. Истината е, че за последните 6 месеца наистина се постараха да попълнят портфолиото си с интересни и популярни заглавия. Започвам с “Цирцея” от Маделин Милър, която представлява нов прочит на Старогръцките митове и легенди, само че в главната роля виждаме нимфата Цирцея. Друг фаворит ми е “Луди богаташи” от Кевин Куан – много се забавлявах с историята, която осмива живота на новобогаташите.

Не мога да подмина и “Догодина в Хавана” от Шанел Клийтън, която ме спечели заради силното присъствие на Куба в историята и всичко, което кубинската култура символизира. Завършвам с “Абсолютно забележителна история” от Ханк Грийн, която ни говори за лидерите на мнение, за раждането на сензацията, за интернет славата с всички положителни, но и отрицателни страни. Аз ще се разходя до щанда на Егмонт и за други две заглавия – “Безсмъртниците” от Клоуи Бенджамин и “Огледалата на града” от Елиф Шафак.

Изток-Запад – етаж 2, щанд 210

Сигурна съм, че на щанда на издателство Изток-Запад ще намерите много интересни книги, но аз ви пращам с конкретна задача – “Люляковите момичета” от Марта Хол Кели, който е един от най-интересните и забележителни исторически романи, белязали моята 2018-та. Книгата разказва историите на три жени, които войната променя завинаги – за изборите, които правим, за вярата, надеждата и сестринската обич, за приятелски подадената ръка, за справедливостта и прошката.

Locus/ Intense – партер, щанд 106

Ако и вие като мен сте почитатели на книгите на Лорън Уайзбъргър и намирате Миранда Пристли за един от най-интересните и провокативни образи, тогава трябва да минете през щанда на издателство Locus/ Intense, за да си купите “Когато животът те хване натясно”. Романът се явява продължение на “Дяволът носи Прада”, но тук в главната роля е Емили, а компания й правят още две симпатични героини, които черпят сили от нея.

Книгомания – партер, щанд 110

На щанда на издателство книгомания може да намерите книги, които да ви послужат за чудесни коледни подаръци. За книгохолици и запалени читатели препоръчвам “Книгата за литературата. Големите идеи, обяснени просто” – прекрасен прочит на развитието на литературата през годините, а също и тълкуване на символи, образи и похвати, разглеждане на емблематични образи и споменати над 250 значими творби.

Отново на издателство Книгомания е и книгата на Мария Лалева – “Живот в скалите”, която е един от най-продаваните български романи (а според някои класации и най-продаваният) за последните месеци. Купила съм си я, но за съжаление още не съм стигнала до нея. Иначе мисля да се отбия през щанд 110 за книгата на Георги Тошев – “Невена Коканова. Години любов”. Харесах изданието, което беше посветено на Стефан Данаилов, затова мисля да прибавя и това към колекцията.

Leave a Comment