2,4K
Нова година – ново литературно предизвикателство. Ако търсите начин как да стимулирате читателя във вас и да го мотивирате да търси следващата си книжна находка, то следването на такъв тип списък е добър вариант.
И тази година, подобно на предишните, съм заложила 24 книги – по 2 на месец, което мисля, че е приемлив вариант. Разбира се, винаги може да намалите списъка наполовина, или да го допълните с други заглавия. Моето годишно предизвикателство, което задавам всяка година в Goodreads, включва 132 книги, които се надявам да прочета през 2020г. А ето предложенията ми към вас:
- Книга, която е победител в Goodreads наградите за 2019г. – “Останалото е мълчание” от Алекс Майкълидис, “The Testaments” от Маргарет Атууд (ще излезе и на български тази година), “Recursion” от Блейк Крауч (също очакваме на български) са само част от възможните варианти.
- Книга, по която предстои да излезе филм – лично аз съм най-ентусиазирана за “Малки жени”, но чакаме също екранизации на “Жената на прозореца” и “Дивото зове”.
- Книгата, която най-дълго стои в купчината с чакащи – всеки книгохолик трупа запаси и купчината с книги за четене вместо да намалява, расте с времето. През 2020г. вземете онази книга, която стои най-отдолу и е приявила най-дълго търпение, чакайки да й обърнете внимание.
- Книга, която си избрал по корицата – може да си казваме, че не съдим книги по кориците, но няма какво да се лъжем – случвало се е да влезем в книжарницата и да си харесаме следващото четиво на база супер сладурска корица (при мен беше така с “Малкото хотелче на име Коледа”).
- Книга от български автор, публикувана през 2019г. – все повече български имена срещаме в класациите с нови книги. Много от авторите направиха своя дебют през изминалата година (Георги Стоянов с “Блъф”, Даниела Петрова с “Майката на дъщеря й”), а други затвърдиха позициите си с прекрасни романи (“Нощ” от Камелия Кучер, “Пътешествие в Долната земя. Коледари срещу хали” от Елена Павлова).
- Книга, която всички определят като бестселър – никой не казва, че трябва да ви хареса, но е добре да имате обосновано мнение. Затова харесайте си заглавие, което често се коментира в социалните мрежи, дайте му шанс и след като го завършите, преценете дали наистина си е струвало да се шуми толкова около него.
- Книга с разкази – разказите са за истинските ценители на литературата. Освен това се четат бързо и се помнят дълго.
- Книга, носител на престижна награда – “Бегуни” от Олга Токарчук спечели Нобелова награда за литература, “The Testaments” от Маргарет Атууд е носител на наградата Booker, много от номинираните за тези признания също заслужават внимание.
- Книга с корица в класическо синьо – след като разбрахме, че това е цветът на 2020г., тогава може да си потърсите роман, който да отговаря на тенденцията. Препоръчвам “Бал в Мулен Руж” от Радостина А. Ангелова и “Тайните, които не разкрихме” от Лара Прескот.
- Книга от списъка с ученическа литература – изберете си книга, която сте пропуснали в училище, или такава, за която отдавна не сте се сещали. Да прочетеш детски роман като възрастен със сигурност дава нов поглед към историята.
- Автобиографична книга – препоръчвам “Моята история” от Мишел Обама.
- Книга, където действието се развива в любимата/ мечтаната ти дестинация – Лондон, Париж, Прага, Единбург, Куба са само част от местата, които посетих (макар и въображаемо) с книгите от 2019г.
- Нашумял трилър от последните години – признавам, че до преди година и малко се дърпах от трилърите, а сега сама си търся книги в този жанр. Препоръчвам да прочетете нещо от Саймън Бекет, имайки предвид, че през първата половина на 2020г. ще има нова книга на български от автора. Абсолютно си заслужава!
- Трогателен романтичен роман – любовните романи са като емоционален отдушник, затова е желателно да не ги пренебрегвате. Да не говорим, че разполагате с голямо разнообразие от автори и сюжети.
- Книга, написана през 20-те години на миналия век – ако не сте чели нищо на Хемингуей, Фицджералд или Агата Кристи, 2020г. е отлично време да опитате.
- Най-заеманата книга от библиотеката – поинтересувайте се коя е била най-четената книга за изминалата година в библиотеката или читалището, които посещавате, и ако още не сте я чели, вижте с какво е спечелила вниманието на другите читатели.
- Книга, която да те разсмее – обичам, когато чета книга вкъщи и се смея на прочетеното, а около мен започват да ми завиждат на какво толкова се забавлявам.
- Книга на чужд език – четенето е начин да упражняваме език, за който иначе нямаме условия да практикуваме. Така хем се наслаждавате на интересна история, хем тренирате ума да не забравя наученото по немски/ френски/ испански и т.н.
- Книга, за която случайно си чул или прочел нещо – случвало се е да пътувате в градския транспорт и да забележете, че някой чете книга с интересно заглавие; да си скролвате в групата “Какво четеш” и да прочетете любопитно мнение за непознат за вас роман; да чуете разговор между познати за книга, която си препоръчват. Потърсете я и й дайте шанс.
- Книга от популярен автор, който обаче никога не си чел – със сигурност има поне едно име в литературата, което всички хвалят, а вие гузно мълчите и не се включвате в разговора, защото не сте чели нищо от въпросния автор.
- Книга според сезона – нещо хюга за зимата, нещо морско за лятото. Хубаво е, когато четеш книга според сезона, защото е по-лесно да се изгубиш в историята.
- Книга с име в заглавието – “Елинор Олифант си е супер”, “Човек на име Уве” са първите две заглавия, които ми хрумват.
- Книга, която всички чакат да излезе през 2020г. – за повече информация, може да следите в блога, където традиционно ще публикувам чаканите книги за първата половина на годината.
- Книга, в която действието се развива в България – тъкмо възможност да прочетете нещо от български автор.
Помнете – не е важно колко четете, как или какво. Важно е защо го правите, дали ви носи удоволствие, на какво ще ви научи!
1 comment
Благодаря! Беше ми много интересно.