Ако има нещо, което обичам толкова, колкото Зимния панаир на книгата, то това е Пролетният базар на книгата, който тази година ще се проведе от 28-ми май до 2-ри юни в НДК. За пореден път съм си подготвила списък със заглавия, уж за да си наложа някакъв самоконтрол, пък да се ориентирам по-лесно из щандовете на издателствата, но ако на вас ви трябват идеи какво да си купите, ето моите препоръки за Пролетния базар на книгата.
Софтпрес, щанд 116
На щанда на издателство Софтпрес всеки ще си намери по нещо за четене. Задължително трябва да се сдобиете с “Писма от Париж” от Джулиет Блекуел, за да се насладите на една история за любовта, изкуството и магията на френската столица (да, тези дни може да следите за ревю). За хюга настроение пък може да си вземете “Малкото кафене в Копенхаген” от Джули Каплин – много зареждаща, сърдечна и симпатична история, която ни учи, че щастието не идва само, а резултат от множество малки стъпки в ежедневието, които ни карат да се усмихваме.
По-малките читатели ще открият красиви илюстрации и полезна информация в “Детски атлас на Европа” и “Откъде идват бебетата”, но аз съм си набелязала за четене “Другите светове на Алби Брайт” от Кристофър Едж, която дори ме чака на рафта вкъщи. За финал обръщам внимание на книгата на Румяна Пенева “Личният стил”, която е отличен съветник, ако искате да подмените гардероба си или като цяло да опознаете по-добре вашия стил (и тук бъдете готови за ревю).
Кръгозор, щанд 320
Не може да отидете на базара на книгата и да не се отбиете през щанда на издателство Кръгозор. Препоръчвам ви “Работилничка за спомени” от Ан Иду-Тиве – много топла и зареждаща книга, която ти връща усмивката на лицето и те убеждава да не губиш вяра в доброто, в приятелството и в любовта. Няма да се уморя да повтарям и колко великолепен автор е Дейвид Барнет, затова горещо ви съветвам, ако нямате някоя от неговите книги “Земята вика Майор Том” и “Киноклуб на самотните сърца”, задължително да поправите тази грешка.
В случай, че ви трябва книга за подарък за специален човек, тогава може да си вземете “В градините на любовта”, събрала афоризми, притчи и поезия от Халил Джубран – един от най-изтънчените философи и творци на 20-ти век, който разкрива различните лица на любовта. Вече ви бях споменала, че имам желанието да прочета “Шато край реката” от Клое Дювал, но определено проявявам интерес и към “Светът утре” от Ричард ван Хойдонк – футурист, който представя хипотезите си относно бъдещето на хората и на технологиите.
Сиела, щанд 111
Поздравявам издателство Сиела, че последните месеци дадоха трибуна на нови български автори, които впечатляват с оригинални истории, талант и добър стил на писане. Потопете се в опасния свят на украинската мафия с “Блъф” от Георги Стоянов. Тъкмо завърших и “Огънят в мен” от Даниела Богоева-Гюргакова – комбинация от магия, романтика и енергията на Париж (скоро и ревю). Дебютен е и романът на Доминик Карильо – “Необичайните заподозрени”, който разказва за едно наистина странно и чудато приятелство между 14-годишната Ния и 89-годишния Кърт, запознали се във влака на път към Будапеща.
“Тайната рецепта на любовта” от Валентина Чебени пък е за тези, които освен драма и любов, обичат в историята да има щипка мистерия. Всеки уважаващ себе си книгохолик трябва да има новото издание на “Крадецът на праскови” от Емилиян Станев с илюстрации на Дамян Дамянов. Набелязала съм си “Кратка история на Европа” от Саймън Дженкинс и се надявам да мога да си я взема от панаира.
Ибис, щанд 301
Може да кажете, че съм пристрастна, имайки предвид, че Ибис издават любимите ми автори, но да знаете, че ако харесвате романтична литература, тогава си пригответе голяма торба, защото ви чакат много покупки на този щанд. Книгите на Джули Джеймс са идеални за разпускане през почивните дни. Ако обаче искате малко напрежение и загадъчност, тогава ви трябват романите на К.А. Тъкър като “Забравена истина” и “Пречистваща истина”.
За Колийн е ясно – обожавам всичките й истории и съм щастлива, че по време на Пролетния базар ще излезе още една нейна книга на български, “Може би някой ден” (о, да, ревюто е готово!). Искам обаче да обърна специално внимание на две книги, които ми станаха много любими – “Споделеният апартамент” от Бет О’Лиъри и “Огън на леда” от Мариана Запата (и за двете ви разказвам подробно в блога). За финал препоръчвам любимият ми тийн роман – “Слънцето също е звезда” от Никола Юн, който за пореден път доказа, че книгите винаги са по-добри от филмите.
Хермес, щанд 325
Необикновени истории ви очакват и на щанда на издателство Хермес. За романтиците горещо препоръчвам “Мъжът, който не се обади” от Роузи Уолш – спокойно, книгата е много интригуваща и загадъчна, далеч не толкова песимистична, колкото заглавието я изкарва. Допълнете колекцията и с “Винаги” от Сара Джио, която, ако трябва да съм честна, ме спечели не толкова с романтичния сюжет, колкото с темите, които авторката повдига, и най-вече с това, че непрекъснато ме провокираше да се поставям на мястото на главната героиня.
За сестринството, за връзката между майка и дъщеря, за любовта, парите и самотата, и за един безумно вкусен сладкиш, който може да си приготвите вкъщи, ви разказва Кристина Кампос в “Лимонов сладкиш с маково семе”. За финал препоръчвам и книгата на Рейчъл Холис – “Момиче, измий си лицето”, която е решена да разбие заблудите, контролиращи ежедневието на всяка майка, съпруга, жена. А в моя списък с книги за четене е “Времето на жените без часовник” от Мамен Санчес.
Ера, щанд 332
Последните месеци издателство Ера ни затрупаха с книжни находки. Абсолютен фаворит ми е трилърът на Алекс Майкълидис – “Останалото е мълчание”. Ако обаче ви се чете нещо по-позитивно и не толкова стресиращо, тогава ви препоръчвам прекрасното издание на “Атлас на щастието” от Хелън Ръсел – много интересна и позитивна книга. За тези, които харесват вдъхновяващи и зареждащи истории, при това с по-оригинален сюжет и със симпатични главни герои, тогава за тях са подходящи романи като “Денят, в който зарязах всичко” от Ан Тумио и “Не чакай да отминат бурите” от Вероник Масиежак (който наистина безкрайно много харесах). За финал може да отскочите до Закинтос със “Соленият вкус на вятъра” от Изабел Брум.
Обсидиан, щанд 115
На щанда на издателство Обсидиан ще намерите впечатляващата история на холивудската звезда Хеди Ламар, разказана от Мари Бенедикт в “Единствената жена в стаята”. Лично на мен ми беше много любопитно да проследя пътя й от омъжена за тиранин съпруга, живяла в Австрия през Втората световна война, до бляскавите й изпълнения в Холивуд, които я превръщат в популярна личност. На щанд 115 ще намерите и българското издание на дебютния роман на Мелинда Гейтс – съпругата на един от най-влиятелните и богати хора в света фокусира вниманието ни върху глобални въпроси, които не търпят отлагане, затова си заслужава да й хвърлите един поглед.
Вакон, щанд 206
И като говорим за жени, които вдъхновяват, ако темата ви е интересна, минете през щанда на издателство Вакон. Там ще откриете книгата на Манал Ал-Шариф – първата жена в Саудитска Арабия, която е извоювала правото да шофира и която се бори срещу предразсъдъците и религиозните догми, които налагат половата дискримнация в страната. Не по-малко интересен е и разказът на Лир Мъри в “Да дочакаш утрото”, която въпреки че е отраснала в семейство на наркомани и самата тя е била зависима, все пак успява да се оттласне от дъното, да завърши образованието си и дори да бъде приета в Харвард.
Още книги, които да не изпускате на Пролетния базар на книгата:
- Издателство Емас, щанд 314 – “Мадмоазел Коко и ароматът на любовта” от Мишел Марли, както и всички книги от поредицата “Музи”;
- Издателство ICU, щанд 331 – направо нямам търпение да издадат “180 секунди” от Джесика Парк – наистина прекрасен тийн роман, който заслужава да бъде прочетен от всеки (ще има и ревю);
- Издателство Еднорог, щанд 307 – “Убийството е всичко” от Антъни Хоровиц е наистина необикновен крими роман, написан в духа на книгите на Агата Кристи. Аз пък мисля да си взема и “Мозайка от убийства”, защото много харесах стила на писане на автора.
- Издателство Рива, щанд 312 – два месеца вече се лъжем, че ще излиза “Татуировчикът от Аушвиц” от Хедър Морис, но този път май е истина и романът трябва да се появи на Пролетния базар на книгата.
- Издателство Дъбови листа, щанд 107 – за вашите дъщери, майки, баби, приятелки, за подарък или просто така, “Мама” от Елен Делфорж и Кантен Гребан е книга, която трябва да присъства във всяка домашна библиотека.
- Издателство Лабиринт, щанд 109 – там ще намерите на български една от най-продаваните книги на Amazon и избор на литературния клуб на Рийз Уидъспуун, “Където пеят раците” от Далия Оуенс.
Издателство Orange Books и издателство Егмонт нямат щандове на Пролетния базар на книгата, затова не съм слагала препоръки за тях. Още идеи какво да си вземете от базара на книгата тази седмица може да намерите в предишните ми публикации: Препоръки за Коледен панаир на книгата 2018, Препоръки за Пролетен панаир на книгата 2018, 10 мои любими съвременни автора, 8 любими романа за Втората световна война, 9 любими любовни романа vol.2, 6 книги, които ще ви разсмеят.
Следете Hrisilandia в социалните мрежи, за да видите с кои книги се прибрах от Пролетния базар на книгата. Освен това тези дни ви очаква дъжд от книжни ревюта 🙂